To niewiele. Nagłe zatrzymanie krążenia następuje w różnych okolicznościach, jednak niezmienne pozostaje to, że na uratowanie życia mamy tylko 4 minuty, licząc od chwili zdarzenia. To co wydarzy się podczas ich trwania ma kluczową rolę – szybko przeprowadzona reanimacja i defibrylacja znacząco zwiększają szansę przeżycia, z kolei brak działań oznacza śmierć.
Pierwsza pomoc oznacza natychmiastową opiekę nad poszkodowanym lub osobą, która nagle zachorowała. Stosuje się ją możliwie jak najszybciej po wypadku lub wystąpieniu nagłej choroby.
Pomoc udzielona jeszcze przed przyjazdem karetki może uratować życie albo pomóc w dojściu do zdrowia.
Wezwania pomocy należy dokonać po ustaleniu stanu poszkodowanego, ale przed rozpoczęciem udzielania pomocy (bezwzględnie dotyczy to resuscytacji krążeniowo-oddechowej, ale można poświęcić 1 minutę na opatrzenie obrażeń bezpośrednio zagrażających życiu, jak krwotok, czy wstrząs) lub – o ile to możliwe – równocześnie (np. prosząc przechodnia, aby zrobił to za ratownika).
Zachęcamy do instalowania aplikacji Ratownik na swoich telefonach i korzystanie z niej, nie tylko jeśli mamy kursy pierwszej pomocy. Dzięki aplikacji można pomagać, ale można też wzywać pomocy – a w obecnych czasach, gdy zdarza się, że czas oczekiwania na pogotowie wydłuża się, pomoc wykwalifikowanej osoby, która w łatwy sposób może dowiedzieć się, że jest potrzebna, jest na wagę złota i może uratować zdrowie i życie.
W Polsce, konsekwencje prawne za zaniechanie takiej pomocy przewiduje art. 162 kk:
© ZACHODNIOPOMORSKA GRUPA RATOWNICTWA DROGOWEGO 2022-2023